Petek temizliği ile yapılan iş; radyatör içinde dolaşan suyun pisliği ile radyatör malzemesinin oluşturduğu demir oksit yani pasın birleşerek oluşturduğu istenmeyen birikimin petek bünyesinden uzaklaştırılmasıdır.

Petek Temizliği | Kombi Petek Temizleme

Çift yönlü petek temizliği nedir, Isı verimini nasıl etkiler ?

Radyatör tabanında zamanla biriken bu çamur, sıcak suyun kanallar arasında dolaşımını kısıtlayarak ısı verimini olumsuz etkiler. Oluşan bu çamur sadece ekonomik ısınmayı önlemekle de kalmaz. Tesisat yolu ile kombiye ulaşan çamur parçacıkları kombi ve vanalarda çeşitli tıkanmalara ve ciddi arızalara da yol açabilir. Bu çamurun olumsuz etkisi radyatörün her bölgesinin eşit ısınmaması ve eskiye nazaran daha az ısıtması ile anlaşılabilir. Radyatör çamuru ile tıkanmış radyatörler tam olarak ısınmadığından kombi daha fazla açılarak kullanıldığından doğalgaz faturası da yükselecektir. Üstelik bu şekil bir çözümle de istediğiniz gibi iyi ısıtma sağlayamayacaksınız !
Çift yönlü petek temizliği sayesinde petek içindeki istenmeyen çamur köşe ve girintilere saklanma şansı bulamadığından, tümü peteği terk eder.. Bu sayede petek yenisi gibi temiz olur.

Kombi petek temizliği

Çift taraflı petek temizleme nasıl yapılır ?

Çamur tarafından tıkanmış olduğu düşünülen radyatör, giriş-çıkış vanaları kapatıldıktan sonra tesisattan ayrılarak petek temizleme makinesine bağlanır. Makine tarafından basınçlı sıcak su uygulanan radyatörün içindeki çamur dışarı alınmış olur. Eğer tesisat komple temizlenecekse petek temizleme makinesi radyatörün çıkarıldığı yerden sisteme bağlanır ve tesisat üzerindeki kombi dahil tüm vanalar, yıkanacak radyatörün vanaları hariç olmak üzere kapatılarak sırasıyla gerçekleştirilir.

Radyatör çamuru nasıl temizlenir?

İki senede bir çift yönlü petek temizliği yaptırınız

Tesisatınızı ve peteklerinizi en az 2 yılda bir temizletmeniz tavsiye edilir. Doğalgaz ısıtma tesisatınız ve üzerindeki tüm radyatör petekleri firmamız tarafından en gelişmiş petek temizleme makinesi ile ilaçlı olarak itinalı şekilde temizlenir. Doğalgaz kombi petek temizliği için Atlas Tesisat hizmetinizdedir. Altta yaptığımız petek temizleme işlemlerinden video görüntüler bulacaksınız.

 

 

Petek temizliği yanında daha iyi ısınmak için alacağınız tedbirler

Kalorifer peteklerinin çok daha verimli çalışmaları için önlerini koltuk veya perdelerle kapatmayınız. Sıcak havanın oda içinde rahatça sirkülasyon yaparak iyi ısıtma sağlaması için radyatör çevrelerini açık tutunuz. Ayrıca radyatör arkalarına koyacağınız alüminyum folyo levha yansıtıcılar ısının duvarlardan kaçmasını da engelleyerek daha iyi ısınmanızı sağlayacaktır.
Ayrıca rutin doğalgaz kombi bakımları da ısıtma verimini artırdığı gibi fatura bedellerini de normal seviyelere düşürecektir.

ATLAS TESİSAT çift yönlü çift yönlü petek temizliği servisi sayesinde gerçek petek temizleme yaptırmış olursunuz. Paranızın tam karşılığını almak için hemen arayınız.

Whatsapp Ara Tıkla Ara