Atlas Su Tesisat » Atlas Sıhhi Su Tesisatçısı » 0532 796 1949
Atlas Su Tesisat Tıkla Hemen Ara » 0532 796 1949

Petek temizliği Radyatör çamuru nedir. Isı verimini nasıl etkiler ?

Radyatör içinde dolaşan suyun pisliği ile radyatör malzemesinin oluşturduğu demir oksit yani pasın birleşerek oluşturduğu istenmeyen birikime radyatör çamuru denir. Radyatör tabanında zamanla biriken bu çamur, sıcak suyun kanallar arasında dolaşımını kısıtlayarak ısı verimini olumsuz etkiler. Oluşan bu çamur sadece ekonomik ısınmayı önlemekle de kalmaz. Tesisat yolu ile kombiye ulaşan çamur parçacıkları kombi ve vanalarda çeşitli ciddi arızalara da yol açabilir. Çamurun olumsuz etkisi radyatörün her bölgesinin eşit ısınmaması ve eskiye nazaran daha az ısıtması ile anlaşılabilir. Radyatör çamurundan tıkanmış radyatörler tam olarak ısınmadığından kombi daha fazla açılarak kullanıldığından doğalgaz faturanızda yükselecektir.

Kombi petek temizliği

Radyatör çamuru nasıl temizlenir, Kombi petek temizliği nasıl yapılır ?

Çamur tarafından tıkanmış olduğu düşünülen radyatör, giriş-çıkış vanaları kapatıldıktan sonra tesisattan ayrılarak petek temizleme makinesine bağlanır. Makine tarafından basınçlı sıcak su uygulanan radyatörün içindeki çamur dışarı alınmış olur. Eğer tesisat komple temizlenecekse petek temizleme makinesi radyatörün çıkarıldığı yerden sisteme bağlanır ve tesisat üzerindeki kombi dahil tüm vanalar, yıkanacak radyatörün vanaları hariç olmak üzere kapatılarak sırasıyla gerçekleştirilir.

Radyatör çamuru nasıl temizlenir?

Tesisatınızı ve peteklerinizi en az 2 yılda bir temizletmeniz tavsiye edilir. Doğal ısıtma tesisatınız ve üzerindeki tüm radyatör petekleri firmamız tarafından en gelişmiş petek temizleme makinesi ile itinalı şekilde temizlenir. Kombi petek temizliği için Atlas Tesisat hizmetinizdedir.

 

 

Su Tesisatçısı